Čo treba vykonať, aby bola voda vo vašom bazéne priezračne čistá a zdravotne neškodná?
Čo treba vykonať, aby bola voda vo vašom bazéne priezračne čistá a zdravotne neškodná?
V prvom rade je nutné mechanické čistenie ktoré za nás vykonáva bazénové filtračné zariadenie. To ale nie je zďaleka všetko! Je potrebné jej dôsledná a pravidelná chemická úprava. Toto vykonávame počas prevádzky bazéna minimálne raz za týždeň, viac krát týždenne pri výskyte nečistôt alebo vyšších letných teplotách. Existujú samozrejme aj plno-automatické riadiace a dávkovacie systémy ASEKO ktoré túto prácu vykonávajú za Vás.
Úprava bazénovej vody má svoje pravidlá ktoré je nutné striktne dodržiavať. Na úvode je potrebné zmerať zásaditosť či kyslosť vody prostredníctvom merania pH hodnoty. Túto činnosť najlepšie vykonáme pomocou kvapkového testera, či takzvaných PhenolRed tabliet. Ideálna hodnota pH bazénovej vody je v rozmedzí od 7,0 do 7,5 pH hodnoty. V prípade ak je hodnota vody vyššia ako 7,5 môže dôjsť k vytváraniu mliečnych zákalov vo vode a tvorba vodných rias. Ak je hodnota pH nižšia ako 7,0 dochádza k zvýšeniu korózií kovových častí bazéna, vyblednutiu materiálu z ktorých bazén pozostáva. Táto hodnota začína byť nebezpečná aj pre samých kúpajúcich v podráždeniu očí a pokožky. Pre úpravu pH hodnoty smerom nadol alebo nahor sa používajú špeciálne prípravky.
Meraním a úpravou obsahu chlóru vo vode zabezpečíme jej dezinfekciu. Existujú aj tzv. bezchlórové varianty v podobe slanej vody. V prípade chlórovej vody predstavuje najvhodnejšie riešenie chlórová tableta obsahujúca stabilizátor. V prípade automatického dávkovania chlórový roztok. Bazénová voda bude tak správne ošetrená a neškodná pre vaše zdravie. Chlórovú tabletu je najvhodnejšie vložiť do plaváka na to určeného v ktorom sa počas filtrácie tableta rozpúšťa. Hodnota obsahu chlóru by sa mala pohybovať od 0,5 do 1,0mg/l. Túto hodnotu je potrebné rovnako kontrolovať minimálne raz za týždeň, no v horúcich a slnečných dňoch je nutné toto merania zintenzívniť!
V prípade bezchlórovej údržby prostredníctvom slanej vody toto už automaticky za nás vykonáva automatický riadiaci systém ASIN SALT alebo ASIN AQUA SALT REDOX. Princíp elektrolýzy slanej vody je jednoduchý. Elektrolýzou soli dochádza k rozkladu na dezinfekčný chlór a minerály. Častý názor, že slaná voda je bez chlóru je v tomto prípade mylný. Avšak obsah chlóru je nižší a nevzniká viazaný chlór a tým ani nežiaduci chlórový zápach. Ďalšou výhodou slanej vody je, že nedráždi oči či nevysušuje pokožku. Všeobecne sa slaná voda odporúča alergikom a zákazníkom s citlivou pokožkou. Asi jedinou známou nevýhodou slanej bazénovej vody je nebezpečenstvo korózie častí bazénov ako nerezový rebrík, elektrický či iný ohrev.
Ďalšou dôležitou hodnotou je zamerať sa na tvrdosť vody ktorú je dôležité rovnako kontrolovať. Tvrdosť bazénovej vody meriame zväčša len pri čerstvom napustení bazéna (aj v prípade dopúšťania počas sezóny). Tá by nemala byť vyššia ako 18°N. Túto hodnotu upravujeme rovnako špeciálnymi a na to vhodnými prípravkami. Je nutné pri tom však postupovať podľa pokynov na zadnej strane etikety zakúpeného prípravku.
Riasy sú mikroorganizmy, ktoré slúžia ako potrava pre baktérie. Riasy nám aj znepríjemňujú vzhľad bazénovej vody vo forme zafarbenia do zelena ako aj mazľavý povrch na stenách a podobne. Samotná úprava chlóru a pH v niektorých prípadoch nedokáže garantovať dokonalú priezračnosť a čistotu bazénovej vody. Preto je vhodné preventívne (ale aj počas sezóny) pri čerstvom napustenom bazéne aplikovať tzv. roztok algicid – boj proti riasam.
Ak na toto všetko nemáte čas odporúčame Vám použiť automatické bazénové dávkovače. Ide o špeciálne prístroje ktoré za Vás analyzujú a vyhodnocujú kvalitu bazénovej vody. Tieto tzv. dávkovače sú umiestnené v tesnej blízkosti filtračného zariadenia kde počas filtrácie sledujú výkyvy vody a následne ju na vopred nastavené hodnotu doupravujú. Správnu funkčnosť dávkovačov aspoň raz za týždeň skontrolujte. Môže dôjsť k skončeniu životnosti meracích sond, vyprázdneniu kanistrov s činidlami alebo bežnými poruchami. Automatické riadenie bazénovej vody však len odporúčame nakoľko nedochádza k nevhodnému predávkovaniu chemikálií ako pri manuálnom aplikovaní čo má za následok aj zdravotné ťažkosti.